•  

 • Симбіоз сфер будівництва, архітектури, інженерії та екології

  Тенденцію глобального потепління, що спостерігається з середини XX століття, вчені пов’язують зі збільшенням «парникового ефекту», спричиненого недбалою діяльністю людини. Так, промислова діяльність, від якої залежить наша сучасна цивілізація, за останні 150 років підвищила рівень атмосферного вуглекислого газу в повітрі з 280 до 414 частин на мільйон. Нажаль значну роль у зміні клімату відіграли такі сфери як будівництво та архітектура.

  Протягом всього життєвого циклу будівлі та споруди сприяють утворенню майже половини викидів CO2 в більшості країн світу. При цьому комплексна оцінка навантаження на довкілля від будівництва об’єктів нерухомості визначається шляхом оцінки рівня викидів парникових газів на всіх етапах життєвого циклу будівлі, включаючи виробництво будівельних матеріалів, проведення будівельних робіт, експлуатацію об’єкта та знесення. Цікаво, що основний обсяг викидів вуглекислого газу утворюється в результаті згоряння палива в процесі вироблення електроенергії та тепла, котрі необхідні для забезпечення функціонування будівель та комфортного внутрішнього мікроклімату для їхніх користувачів.

  Згідно звіту Міжнародного енергетичного агентства, 36 % світової енергії припадає на споруди та будівництво (22 % — використання житлових будинків, 8 % — нежитлових, 6 % — будівництво) та 40 % викидів CO2, пов’язаних з енергією. Натомість, за даними Британської ради зеленого будівництва, будівельний сектор в середньому використовує понад 400 мільйонів тон матеріалів на рік, багато з яких негативно впливають на довкілля. Окрім цього, додаткове дослідження Construction Products свідчить, що продукція, яка використовується під час конкретної будівельної роботи, може також впливати на навколишнє середовище через «видобуток сировини».

  «Правильна» архітектура це мінімальний вплив на довкілля

  Протягом останніх кількох десятиліть було впроваджено найкращі технічні досягнення, необхідні для створення кліматозберігаючих споруд. Тепер архітектори теж можуть керувати зміною клімату, проєктуючи найзеленіші, найздоровіші будівлі та прибудинкові території. Хоча задовго до прогресу в будівництві архітектори роками використовували природну енергію та місцеві ресурси.

  Чудовим прикладом є переможець Прітцкерівської премії з архітектури — Гленн Меркатт (Glenn Murcutt) та його проєкти. Серед головних принципів, якими архітектор керувався в своїх роботах, — не використовувати більше технологій, ніж потрібно для досягнення комфортного та стійкого середовища для проживання. А застосування різноманітних матеріалів — від металу до дерева, скла, каменю, цегли та бетону — завжди повинно обиратись з урахуванням кількості енергії, необхідної для їхнього виробництва. Наприклад, митець часто вдавався до рішення подвійної покрівлі, щоб відвести зайве тепло. Перш за все — це його Центр мистецтв «Ріверсдейл», будівництво якого було завершено у 2005 році на сільській ділянці поблизу Канберри, Австралія. Комплекс не потребує ні кондиціонування, ні обігріву, досягнення оптимальних температур відбувається шляхом регулювання вікон та стулок.

  Також Гленн Меркатт спроектував будинок «Мегні», ще відомий як ферма Bingie. Цей дім було побудовано між 1982 і 1984 роками на південному узбережжі Нового Південного Уельсу, Австралія.

  Утворюючи асиметричну V-подібну форму, дах будинку «Мегні» збирає дощову воду, яка переробляється для пиття та опалення. Гофрована металева обшивка та внутрішні цегляні стіни ізолюють будинок та економлять енергію. А довгий низький дах і великі вікна збирають природне сонячне світло. Згадуючи про це творіння Гленна Мерката, часто говорять, що його він збудував, щоб вловити північне світло.

  Загалом, «зелене будівництво» сьогодні стало світовим трендом. Свідченням цього може слугувати рейтингова система LEEDTM (лідерство в галузі енергетики та екологічного дизайну), котра відзначена як досконала в галузі «зеленого будівництва» та використовується в 150 країнах.

   

  Вплив будівельної галузі на довкілля

  Згідно з деякими дослідженнями, будівництво відповідає за близько 50 % кліматичних змін, 40 % — енергоспоживання у всьому світі та 50 % — відходів сміттєзвалищ, не кажучи вже про забруднення повітря, води, шум та руйнування природних середовищ існування. Оскільки наслідки зміни клімату та інших екологічних проблем стають все більш вираженими, як ніколи важливо знайти способи захисту довкілля.

  На стадії проєктування компанії мають багато можливостей зробити екологічний вибір. Наприклад, обирати перероблені або природні будівельні матеріали, які продукують менше CO2 під час їх виробництва. Також враховувати довговічність будівлі або споруди, її довгострокові потреби у виробництві відходів та споживання енергії.

  Не менш важливо — зменшити рівень шуму під час проведення будівельних робіт. Оскільки шумове забруднення є поширеною скаргою серед тих, хто живе або працює поблизу активних будівельних майданчиків. Компанії можуть модернізувати своє важке обладнання на новіші, економічніші моделі або використовувати альтернативні джерела палива, коли це можливо, обмежувати кількість часу, який машини проводять на холостому ходу та інше. Та, звичайно, в процесі будівництва необхідно мінімізувати кількість відходів, переробляючи їх та повторно використовуючи, а не заповнювати місцеві звалища.

  Як згадувалось раніше, у будівельний галузі набирає популярності зелене будівництво. Ця тенденція змусила EPA (Управління з охорони довкілля США) ініціювати значні дослідження в цьому напрямку. Співпрацюючи з Національним інститутом будівельних наук було створено «Керівництво з будівництва зелених будівель», де детально описується, як будівельні фірми можуть підійти до зеленого будівництва, включаючи різні федеральні норми. Вони також виступили з низкою ініціатив, спрямованих на покращення впливу будівництва на довкілля.

  Програма EPA GreenScapes — документ, де прописані різні варіанти «економічно ефективних» та «екологічно чистих рішень» для великих будівельних проєктів, що передбачають озеленення. Основна мета цієї програми — зменшити відходи і забруднення та допомогти захистити природні ресурси в процесі будівництва.

   

  Належний супровід від фахівців — запорука екологічної стабільності будівель

  Зелене будівництво вимагає, щоб комплексне будівельне рішення розглядало взаємозв’язок між конструкцією та довкіллям. Це підхід, який потребує значного співробітництва між спеціалістами з проєктування, будівництва та інженерного нагляду. Отже, в будь-якій інженерній практиці консультування є життєво важливим для всіх секторів.

  Інженерна консультація з питань державного будівництва може проводити всі дослідження, необхідні для зведення нових зелених будівель, які мають на меті забезпечити комфорт, довгостроковий термін служби, екологічну та енергетичну ефективність протягом всього життєвого циклу.

  Міжнародна федерація інженерів-консультантів FIDIC теж активно працює в напрямку екологічної стабільності в будівництві. Члени асоціації мають можливість пройти спеціальне навчання, орієнтоване саме на «зелене будівництво». Окрім того, під час міжнародних конференцій залучається все більша кількість спеціалістів з усього світу для обговорення та знайдення рішення проблем, пов’язаних з екологією будівель.

  Наприклад, метою Комітету з розвитку FIDIC є створення змістовного форуму, на якому мають об’єднатись фахівці FIDIC для розгляду питань, що стосуються адаптації та пом’якшення змін клімату під час всього життєвого циклу інфраструктури. Роблячи це, комітет забезпечить узгодження з цілями Організації Об’єднаних Націй щодо сталого розвитку, а також буде колективним сильнішим голосом на підтримку програм ООН-Хабітат (програма ООН зі сприяння сталому розвитку населених пунктів) та Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.

   

  Ярина Хомин,

  представник проектного відділу компанії «Гал Інжиніринг Груп»

  Сайт принадлежит
  группе изданий «Капстроительство»
  компания ООО «Медиа-Удача»
  since 1999
  Издательство не несёт ответственности за содержание сообщений информационных агенств и может публиковать материалы, не разделяя точку зрения автора.
  Translate by Google »